Специјална понуда во Израел и Палeстина (10.10-14.10.2023)! Промотивна цена на аранжман од 4 ноќевања со појадок + вклучен авионски превоз од Т.A Balkan explore во вредност од 36 580 ден. (590€) по цена од 35 340 ден. (570€)

Цена

35340 ден.

Вредност

36580 ден.

Попуст

3%

Заштеда

1240 ден.

 • Градски трговски центар Скопје (ГТЦ) на први спрат до Југотон

  Одведи ме таму

  070 890 405

  [email protected]

Добивате

 • Понудата е по лице и вклучува пакет од 4 ноќевања (5 дена):
 • повратен авионски билет Софија - Тел Авив – Софија
 • аеродромски такси
 • трансфер од/до аеродромот во Софија
 • 5 дена/4 ноќевања со доручек на база на шведска маса во хотел со 3 ѕвезди по локална категоризација
 • сите трансфери и посети според програмата
 • стручен водич и организација на патувањето
 • багаж - една мала торба со димензии 40см х 30см х 20см

*Програмата за патувањето можете да ја видите во делот ОПИС
 

Услови

 • Купонот може да се искористи од 10.10.2023 до 14.10.2023
 • Купонот може да го прикажете од Вашиот смарт телефон или таблет (не е задолжително печатење)! Симнете ја Grouper Android или iOS апликацијата и уживајте во купувањето!
 • Пред да го купите купонот задолжително јавете се во агенцијата за да се информирате за слободни места и да направите резервација.
 • По купување на купонот потребно е да потпишете договор за патување.
 • Јадењето во понудата се служи на база на шветска маса
 • Состанок на групата пред хотел Холидеј Ин на 09.10 во 23:00 часот трансфер со автобус/минибус до аеродромот во Софија
 • Летот за Тел Авив е во 06:00 часот, пристигнувањето е во 08:30 часот
 • Летот за враќање е во 09:15 часот, во 12:00 часот се пристигнува на аеродромот во Софија. Пристигнувањето во Скопје е на 14.10 во попладневните часови.
 • Задолжително патничко осигурување
 • Доколку не го искористите купонот се следат општите услови за патување
 • Откако зделката е завршена, рокот е поминат или резервацијата е направена средствата за истиот не може да бидат рефундирани

Во цената не е вклучено:

 • Возење со жичара, ручек во локален ресторан и влезница на организирана плата на Мртво Море се доплаќа 80 евра
 • Возење по Галилејско Море, ручек во Рубен ресторан на сама плажа се доплаќа 80 евра
 • Грамота издадена од Ерусалимска Патријаршија и Одежда за влез во реката Јордан се доплаќа 40 евра
 • Патничко и здравствено осигурување
 • Влезница за црквата на Исусовото вознесување се доплаќа 2 евра
 • Мало шише ладна вода во автобус се доплаќа 1 евро
 • Осветени Икони се доплаќа 3 евра
 • Вино од Кана Галилејска – 2 мали шишиња се доплаќа 9 евра
 • Лековита кал или сол од Мртво Море – 3 големи пакувања  се доплаќа 10 евра
 • Јерихонски Урми – 1 kg се доплаќа 5/7 евра

Опис

Програма за патувањето:

1 ден – Вторник 10.10
Состанок на групата пред хотел Холидеј Ин на 09.10 во 23.00 часот. Трансфер со модерен автобус/минибус до аеродромот во Софија. Утрински лет за Тел Авив во 06:00. Пристигнување во Тел Авив во 08:30. Со што започнува програмата со посета на:

 • Градот Назарет, во кој живееше Господ Исус Христос до својата 30та година, колевката на “ Словото кое се воплоти”
 • Црква во чест на Архангел Гаврил при изворот на Дева Марија каде ја прими Благата вест. Од овој извор и Самиот наш Господ Исус Христос додека живеел во Назарет полнел и пиел вода.
 • Храмот на Благовештението над домот каде што живило семејството
 • Посета на црковна сувенирница
 • Кана Галилејска каде Исус го направил првото чудо, на свадбата на Симон Пилот водата ја претвора во вино
 • Галилејско Езеро со факултативна можност за крстарење и ручек автохтоната риба Петровка
  Околу 19 часот сместување во хотел.

2 ден – Среда 11.10
После доручек во 7 часот тргнуваме за:

 • Ерихон, најстариот град на светот
 • Со жичара се оди до Манастирот на искушението, каде Исус ја имал средбата со ѓаволот и каде 40 дена се молел и постел
 • Дрвото на Закхеј
 • Симболично потопување во светите води на реката Јордан
 • Ручек (факултативна опција да се посети локален ресторан)
 • Посета на мини фабрика за урми по набавни цени
 • Бањски туризам на Мртво Море со посета на организирана плажа каде има наоѓалиште на лековита кал
 • Местото на Мојсеј денес одржувано од бедуини
  Околу 20 часот враќање во хотел.

3 ден – Четврток 12.10
После доручек во 7 часот заминуваме во целодневна посета на:

 • Светата гора Еленои каде Господ Исус Христос беседел со апостолите и го оплакувал Ерусалим
 • Маслиновата Гора и посета на Православниот Руски Свето-Вознесенски манастир “ Стапалките” – местото на Христовото Воскресение
 • Гетсиманската Градина, маслиновите дрвја стари околу 2023 години, местото на гетсиманската молитва пред затворањето, судењето и крсните страдања и предавството на Јуда Искариот
 • Руски манастир во чест на Марија Магдалена со можност за поклонение пред моштите на Св. Великомаченичка кнегиња Елисавета Тедоровна, инокиња Варвара, Св. Серафим Саровски и други преподобни отци
 • Храм на Успение на Пресвета Богородица и Нејзиниот гроб, Чудотворната икона на Богородица “Ерусалимска”
 • Патот на страданието (Via Dolorosa), патот по кој одел Господ Исус Христос до Голгота
 • Храмот на Господовиот гроб (Воскресение Христово)
 • Плочата на миропомазание и Голготата
 • Ал Акса и Златната Купола – свети места на муслиманите
 • Ѕидот на плачот – свето место на Евреите
  Околу 20 часот враќање во хотел.

4 ден – Петок 13.10
После доручекот одиме во посета на:

 • Храмот на Христовото раѓање во Витлеем
 • Витлеем – “Градот на Царот” и “Дом на Лебот”
 • Млечната пештера – исцелително место
 • Околу пладне заминуваме во посета на космополитскиот град Тел Авив
 • и стариот град Јафа, некогаш управуван од фалангата на Александар
 • Македонски.
 • Јафа (древна Јопија), тука апостолот Петар ја воскреснал младата
 • девојка Тавита, се смета дека тука Ное го изградил бродот
 • (арката) и пророкот Јона оттука тргнал на пат
 • Најубавиот видиковец со поглед на песочните плажи
 • Мостот на желбите
 • Уметничкиот перформанс “Окованиот Портокал”
 • Слободно попладне за уживање и прошетка
  Околу 20 часот враќање во хотел

5 ден – Сабота 14.10

Летот е во 09:15 наутро, во 05:00 часот напуштање на хотелот - трансфер до аеродром во Тел Авив. Пристигнување на аеродромот во Софија во 12:00 часот. Пристигнувањето во Скопје во попладневните часови

За компанијата

Balkan Explore се наоѓа во Скопје, С. Македонија.
Специјализирани сме за тури низ Балканот, но секогаш го прошируваме и подобруваме нашиот широк опсег на понуди, како и додаваме нови и возбудливи тури.

 • Купувањето на купонот се извршува само и единствено преку сајтот Grouper.mk!
 • Во спротивно Grouper.mk не сноси никаква одговорност за услугата/производот.
 • Доколку ви предложат да платите на лице место, Ве молиме известете не овде.
 • RO: Ноќевање
 • BB: Ноќевање со појадок
 • HB: Ноќевање со појадок и вечера
 • FB: Ноќевање со појадок, ручек и вечера
 • AI (All Inclusive): Ноќевање со појадок, ручек, вечера + екстра пакет согласно програмата

Како да купам Grouper купон?

Чекор по чекор како да купиш Grouper купон. Брзо, лесно, едноставно и безбедно купување. Ако сакате прво да видите како некој друг го прави тоа, еве како за 1 минута се купува Grouper купон.

Испратете e-mail до компанијата.

Се уште нема коментари за оваа зделка. Биди прв со твој коментар.
За да објавите коментар мора да бидете најавени. Најавете се овде.